Increased inclusion and quality of education for marginalised children in Tana River County
Organisation:
International Aid Services (IAS)
Pulje:
Civilsamfundspuljen
Bevillingstype:
Projekt C (0,5 - 1 mio)
Projekt start:
01.04.2012
Projekt slut:
01.07.2015
Beviliget beløb:
999.575,00 kr.
Indsatsen foregår i følgende lande:
- Kenya
Lokale partnere:
- Life Ministry Garissa, Kenya
Overordnede mål :
Forbedre mulighederne for uddannelsesmæssigt marginaliserede børn i kommunen Tana River ved at styrke de berørte interessegrupper, -ved at identificere behov og ressourcer, -samt ved at opbygge en stærkere organisation omkring skolerne.
Umiddelbare mål :
1. Fremme dialogen og styrke lokalsamfundene omkring spørgsmålet om uddannelse og andre fremtidige muligheder for de lokale børn. 2. Organisatorisk udvikling og kapacitetsopbygning af skolen i Garissa og de andre skoler i området for at forøge kvaliteten af uddannelse og forøge optagelsen af børn fra de lokale samfund - og især piger 3. Udvikle bæredygtige strukturer og netværk for at sikre bedre kvalitet, og i højere grad at inddrage undervisningsministeriet og forældre i de udvalgte skoler.
Målgrupper :
• 15 lokale landsbyer med 150 til 1200 familier bestående af gennemsnitlig 1 mand/ 2 kvinder og 6 børn. • Life Frontier skolen: ledelse, lærere, ansatte - 39 personer • Andre lokale skoler: lærere og ledelse fra 5 skoler, ca. 200 personer • Forældre fra skolerne, ca. 700 forældre • Undervisningsministeriet.
Resume:
Dette projekt vil skabe bedre uddannelsesmuligheder for børn af nomadiske kulturer – og særligt piger -fra lokalbefolkningen i Tana River County. Dette er en marginaliseret målgruppe i det kenyanske samfund med en høj fattigdomsrate, udbredt analfabetisme og ringe muligheder for at gennemføre en grundskoleuddannelse af tilfredsstillende kvalitet. I det lange løb vil forbedrede uddannelsesmuligheder tilføre lokalbefolkningen alternative indkomstmuligheder når klimaforholdene gør det vanskeligt at overleve vha. kvægdrift, forbedre kvinders position i samfundet og udruste målgruppen til at kunne advokere for egne rettigheder. Projektet består af 3 komponenter: 1) Styrkelse af lokalbefolkningen gennem dialog og organisering, 2) Kapacitetsopbygning af Life Frontier School og de 5 andre skoler projektet er rettet mod, og 3) Udvikling af bæredygtige strukturer og netværk mhp. øget kvalitet i undervisningen og øget involvering af forældre og af Undervisningsministeriet.